You were one of the first to buy a LeaguePack card. While you can buy one at a time, you also have the opportunity to purchase more than one. In order to diversify your picks, you purchased 6 total cards: two #CF1ATHENS, one #CF5WACO, three #CF10NORMAN for $50 USD each, $25 USD each and $1 USD per card, respectively, for a total of $128 ($50 x 2 + $25 x 1 + $1 x3 = $128). At the time of purchase, the prices were derived from the fair market value of the cards based on the Market Maker calculator bid price. The season 2022 fund was $2,000 at the time of purchase.
At the end of the season, the 2022 season fund increased from $2,000 to $5,000 from sales of other LeaguePack cards. #CF1ATHENS was in the semifinals and #CF10NORNAM was the championship winner. #CF5WACO did poorly and did not enter the semi-finals or win the championship.
Since you owned #CF1ATHENS and #CF10NORMAN, when the semifinal teams were selected, you would receive 50% the current year fund divided by all finalist cards. In this case you would get $5,000 * .5 = $2,500/ 100 cards = $25 per card (25 cards for each semi-final team). Since you owned two #CF1ATHENS cards and three #CF10NORMAN cards, you would receive a total of $25 x 5 = $125 for your finalist cards.
Since you owned #CF10NORNAM when they won the championship, you would receive 50% of the current year fund divided by all finalist cards. In this case you would get $5,000 * .5 = $2,500/ 25 cards = $100 per card (25 cards for the championship team). Since you own three #CF10NORMAN cards, you would receive a total of $100 x 3 = $300 for your championship cards.
Earnings breakdown
#CF10NORMAN
-
Initial cost = $3
-
Allocation from Fund = $ 100 * 3 + $25 * 3 = 375
-
Return from sales = $0
-
Profit = $375 - $3 = $372
‘* You still own the card and it’s eligible for the fund for 2 years
#CF5WACO
-
Initial cost = $25
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $0
-
Profit = -$25
‘* You still own the card and it’s eligible for the fund for 2 years
#CF1ATHENS
-
Initial cost = $100
-
Allocation from Fund = $25 * 2 = $50
-
Return from sales = $0
-
Profit = -$50
Total Season Profit = $372 + (-$25) + (-$50) = $297
All Out Win
Leverage The Rankings
You have the same cards as above, however in this situation you are looking to leverage the rankings and sell some cards during the season.
Mid-season, #CF10NORMAN team’s quarterback suffered a season ending injury and you now don’t think they’ll perform well the rest of the season. The fund currently sits at $3,000 and the AP poll ranking for the team is 3 so using the Market Maker calculator you calculate an ask price of $65 per card. You want to sell the card quickly so you sell the card below the ask price for a listing price at $50 per card. You end up selling at $50. Once you sell for $50, you make $43.75 – $3 goes to the current season fund, $1.50 goes to the next year season’s fund, $1.25 goes to the marketplace where you sold your card and $0.50 goes to LeaguePack, per card.
A few weeks later you also have some doubts about #CF1ATHENS. The Bulldogs just came off of a championship win and you don’t think they could pull a back-to-back even though they’re doing well. The fund currently sits at $4,000 and the AP poll ranking for the team is 1 so using the Market Maker calculator you calculate an ask price of $100 per card. When you sell you make $87.50, $6 goes to the current season fund, $3 goes to the next year season’s fund, $2.50 goes to the marketplace where you sold your card and $1 goes to LeaguePack, per card.
Earnings breakdown
#CF10NORMAN
-
Initial cost = $3
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $43.75 * 3 = $131.25
-
Total profit = $131.25 - $3 = $128.25
#CF5WACO
Initial cost = $25
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $0
-
Total profit = -$25
‘* You still own the card and it’s eligible for the fund for 2 years
#CF1ATHENS
-
Initial cost = $100
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $100 * 2 = $200
-
Total profit = $100
Total Season Profit = $131.25 + (-$25) + $100 = $206.25
Take Advantage of Season Eligibility
You have the same cards as above, however in this situation you are looking to take advantage of the season eligibility of the cards. In the 2022 Collection, all cards are eligible for two seasons.
Since you own #CF1ATHENS and #CF10NORNAM when the semifinal teams were selected, you would receive 50% the current year fund ($5,000) divided by all finalist cards. In this case, $5,000 * .5 = $2,500/ 100 cards = $25 per card (25 cards for each semifinal team). Since you owned two #CF1ATHENS cards and three ##CF10NORMAN cards, you would receive a total of $25 x 5 = $125 for your finalist cards.
Since you owned #CF10NORNAM when they won the championship, you would receive 50% the current year fund divided by all championship cards. In this case, you would receive $5,000 * .5 = $2,500/ 25 cards = $100 per card (25 cards for the championship team). Since you owned three #CF10NORMAN cards, you would receive a total of $100 x 3 = $300.
After the season ends you still own the #CF10NORMAN, #CF1ATHENS and #CF5WACO cards. Since cards have two years of eligibility for the fund, you decide to take your chances on #CF5WACO and #CF1ATHENS winning next year's fund which is currently $1,000. LeaguePack released an additional supply of eligible cards (25 per top 10 team) so #CF10NORMAN now has a 50 card supply. You use the Market Maker calculator to find the Ask Price for your #CF10NORMAN card which is now $20 based on the increase in supply and the lower starting fund amount. You sell your three cards for $20 each. When you sell you make $17.50, $1.2 goes to the current season fund, $0.60 goes to the next year season’s fund, $0.50 goes to the marketplace where you sold your card, and $0.2 goes to LeaguePack, per card.
After the season ends, you decide to buy the #CF5TUSCALOOSA card. You use the Market Maker to calculate a bid price of $15 since #CF5TUSCALOOSA is ranked 2 in the AP polls and the fund is at 3 ETH $1,000 for the 2023 season. You find someone willing to sell you the card for $15 and since that’s a fair deal you decided to purchase the card. The seller pays royalties contributing to the fund and increasing the card value.
Mid season is here and you only believe that #CF5WACO has a chance to win. Since you bought a 1st generation #CF5TUSCALOOSA - which will lose fund eligibility after Season 2 and become a collectors card, you decide to sell #CF5TUSCALOOSA. You use the Market Maker to calculate a ask price of $100 since #CF5TUSCALOOSA is ranked 4 in the AP polls and the fund is at $5,000 for the 2023 season. You are able to sell the card for $100. When you sell you make $87.50, $3.00 goes to the current season fund, $0.00 goes to the next year season’s fund, $2.50 goes to the marketplace where you sold your card, and $7.00 goes to LeaguePack, per card. The allocation between funds changes since this is a 1st generation card playing in it’s second season.
You also decide to sell #CF1ATHENS at the same time. They have not done as well as you hoped. You use the Market Maker to calculate an ask price of $1 since #CF1ATHENS is ranked 10 in the AP polls, and the fund is at $6,000 for the 2023 season. This isn’t much to you and you’ve already made a return from the previous season, so you decided to keep #CF1ATHENS as a collectors card.
At the end of the 2023 season, the fund increased from $1,000 to $10,000 from sales of other LeaguePack cards. The fund increased more this year since there was an additional supply of cards in the market. The #CF5WACO card is still eligible for the fund. You’re lucky and #CF5WACO wins the national championship.
Since you owned #CF5WACO when the semifinal teams were selected, you would receive 50% the current year fund divided by all finalist cards (4). In this case you would get $10,000 * .5 = $5,000/ 400 cards = $12.50 per card (100 cards for each semi final team). Since you owned a 1 card supply for the #CF5WACO would receive a total of $12.50 x 1 = $12.50 for your finalist cards.
Since you owned #CF5WACO when they won the championship, you would get 50% of the current year fund divided by all championship cards. In this case you would get $10,000 * .5 = $5,000/ 100 cards = $50 per card (100 cards for the championship team). Since you owned a 1 card supply of #CF5WACO, you would receive a total of $50 x 1 = $50 for your championship card in addition to the semifinals.
Earnings breakdown
#CF10NORMAN
YR1
-
Cost = $3
-
Allocation from Fund = $ 100 * 3 + $25 * 3 = 375
-
Return from sales = $0
-
Profit = $375 + -$3 = $372
‘* You still own the card and it’s eligible for the fund for 2 years
YR2
-
Cost = $0
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = 17.50 * 3 = $52.50
-
Profit = $52.50 + -$0 = $52.50
#CF5WACO
YR1
-
Cost = $25
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $0
-
Profit = -$25
YR2
-
Cost = $0
-
Allocation from Fund = $50
-
Return from sales = $0
-
Profit = $50 + -$0 = $50
‘* You still own the card but it’s not longer eligible for the fund
#CF1ATHENS
YR1
-
Cost = $100
-
Allocation from Fund = $25 * 2 = $50
-
Return from sales = $0
-
Profit = $50 + -$100 = -$50
YR2
-
Cost = $0
-
Allocation from Fund = $0
-
Return from sales = $0
-
Profit = $0
‘* You still own the card but it’s not longer eligible for the fund
Profit = $50 + -$100 = -$50
Year 1 Season Profit = $372 + -$25 + -$50 = $297
Year 2 Season Profit = $52.50 +$50 + -$50 = $52.50
Total profit across seasons = $297 +$52.50 = $349.50
‘* These examples are purely theoretical and are in no way guaranteeing profit. LeaguePack does not guarantee the resale or realized amount of any tokens.